Процедура за рецензиране
на материали в списание "Българска реч"
Главният редактор на списанието има правото да определя темата на съответния брой, съдържанието му и датата на публикуване на материалите.
Приемането и оценяването на ръкописите от редакционния екип се извършва въз основа на техните научни качества при отчитане на научния профил на списанието и без оглед на институционалната, религиозната или етническата принадлежност на авторите.
Редакторите спазват конфиденциалност по отношение на ръкописите и не предоставят информация за тях без писменото съгласие на авторите; предлагат корекции, отчитайки интересите на авторите;
Всеки ръкопис се оценява анонимно от двама рецензенти, специалисти в съответната област. Решенията за публикуване или отхвърляне на ръкописите се основават на оценките на рецензентите и на спазването на правните норми по отношение на авторското право и плагиатството.
Информацията за авторския материал/ръкопис, получена в процеса на рецензиране и редактиране, е поверителна и използването й за лична изгода подлежи на санкции. Редакторите декларират решението си да не участват в разглеждането на авторски материали при установен конфликт на интереси, който произтича от конкурентност, сътрудничество или друг вид отношения с авторите и/или институциите, свързани с ръкописа.
При евентуални нарушения на публикационната етика и отправяне на жалби, претенции, несъгласия по отношение на ръкопис или публикуван текст редакционната колегия е длъжна да даде отговор и да предприеме необходимите мерки или санкции, изразяващи се в публикуване на корекции, уточнения, оттегляне на материала, извинение, консултиране с компетентни институции и др.
Списанието има регламентиран механизъм, според който авторите имат право да обжалват решенията за редакция. В такива случаи се избира трети анонимен рецензент, а неговата рецензия се обсъжда на заседание на Редакционния комитет.